Futómű beállítás
A megfelelő futómű beállítás csökkenti az üzemanyag fogyasztást és növeli a gumiabroncsok élettartalmát, teljesítményét valamint javítja az utasok és a járművezető kényelmét.
A futómű beállítása a gumiabroncsok igénybevételét és kopását nagymértékben befolyásolja. A futómű elállítódása esetén a gumiabroncsok kopása megnő, így hamarabb kell őket cserélni valamint az autóval történő közlekedés során a komfortérzet is lecsökken.

Mikor ellenőriztessük a futómű beállítást? Ha…
- egyenetlenül kopnak a gumiabroncsok
- az autó valamelyik irányba húz
- a kormánykerék nincs középállásban
- a kerékkel járdaszegélynek ütköztünk
- a kerékkel nagy kátyún haladtunk át
- a kormánykerék nehezen tér vissza középállásba
- kormányzási és/vagy vezetési nehézséget tapasztalunk
- a felfüggesztés vagy a kormánymű valamely elemét cserélték
Futómű beállítás vagy kerékkiegyensúlyozás?
Fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy a futómű beállítás nem egyenlő a kerékkiegyensúlyozással! Két teljesen különböző eljárás. A kerékkiegyensúlyozás alatt a kerék gördülése során fellépő vibráció kiküszöbölését értjük, míg a futómű beállításon a kerék szögeinek beállítását értjük.
Hogyan is épül fel a futómű?
A futómű két legfontosabb részéből az egyik a kerékfelfüggesztés, amely a jármű két kerekét kapcsolja össze a kasznival, a másik pedig a lengéscsillapító, amely az úttest egyenetlenségeit hivatott kiküsszöbölni.
A kerékfelfüggesztés pontos beállítására különösen fontos figyelni, mivel a paraméterek elállítódása súlyos következményeket vonhat maga után.
Sokan nem szoktak kellő figyelmet szentelni a lengéscsillapítók állapotára, pedig amortizációjuk illetve elhasználódásuk sokkal nagyobb terhelést ró a futómű többi alkatrészére.
Éppen ezért ajánlott egy alapos átvizsgálást beiktatni amennyiben a gumiabroncs gyors ütemben kopik, a jármű pedig csúszik, vagy netán sodródik.
A futómű biztosítja az autó optimális útfekvését, így balesetmegelőzés szempontjából is fontos annak megfelelő állapota.